TERVEZÉSI SEGÉDLET, LEGGYAKORIBB PROBLÉMÁK



Leggyakoribb problémák:

csomagolandó termék

Ezt a menüpontot azért hoztam létre, mert az elmúlt 12 év során rengeteg olyan technikai probléma tört felszínre, amelyeket, ha a csomagolástervezése megkezdése előtt kiszűr, minőségi és tetszetős terméket tehet le a boltok polcaira.

Először is nagyon fontos, hogy a csomagolandó termék anyagának megválasztásánál figyelemmel legyünk arra, hogy termékünk a csomagolás során egy közel 100°C-os alagúton fog keresztülhaladni, amely a vékony falú termékeket maradandóan deformálhatja. Válasszon mindig megfelelő falvastagságú, stabil lábon álló, nem billegő terméket.

Ha megtalálta a megfelelő tégelyformát, ügyeljen arra, hogy a legkisebb és legnagyobb kerület, átmérő milyen százalékos csökkenést, növekedést jelent. Ez a százalék meghatározza, hogy az alkalmazott sleeve fólia mekkorát fog zsugorodni. Ezek alapján kell a későbbiekben meghatározni a fólia alapanyagát. Kisebb zsugorodási képességű, de árban kedvezőbb a PVC fólia. Nagyobb zsugorodásra képes és minőségileg professzionálisabb csomagolóanyag a PET vagy OPS. Sokan nem tudják, de a PVC fólia veszélyes hulladék, ezért nyugaton már csak kevés helyen alkalmazzák ezt a csomagolóanyagot. Aki ezt a fóliatípust választja, az nem teheti rá grafikájára a „szemetesbe hulladékot dobó emberkét”. Ennek ellenére ezt sokan megszegik, de a későbbiekben feltehetően büntetésre számíthatnak.

négyzethálós fólia Ha megvan a megfelelő forma és a hozzá szükséges fólia, a grafikai tervezés megkezdése előtt feltétlenül csináltassunk négyzethálós fóliát. Ez plusz költség, de higgyék, el a későbbiekben sok problémától fogja Önöket megkímélni. A négyzethálós teszt óriási segítség a grafikusnak, aki látni fogja, hogy a termék bizonyos pontjain milyen mértékű lesz a fólia zsugorodása, ennek függvényében fogja elhelyezni a különböző grafikai elemeket. Sokan nem gondolnák, hogy például egy rosszul elhelyezett vonalkód, a terméken milyen problémákat okozhat. Fontos szempont az is, hogy a négyzethálós próbával letesztelhetjük a nyomda fóliaminőségét is. Talán ez a terület az, amelyik a legveszélyesebb! Szinte minden nyomda külföldről vásárol fóliát, amelynek minősége több tonnás vásárlás esetén nehezen kontrolálható. Ezek a sleeve fóliák a gyárban hengerek segítségével megnyújtásra kerülnek. Fontos, hogy ez a nyújtás, konstans, ne ingadozó méretű legyen, mert ellenkező esetben változik a fólia zsugorodási képessége és  vastagsága is. Figyeljünk arra, hogy többszöri megrendelés esetén is mindig ugyanazt a jól bevált fóliaminőséget biztosítsa a nyomdánk, amelyet első alkalomra is átadott nekünk. Ezt azért emelném ki, mert talán ezen a területen futottam bele a legtöbb selejtbe és ezt a legnehezebb bizonyítani is. 40-50 mikront nehéz métereken keresztül mikrométerrel méregetni és ne felejtsük, nekünk kell egy esetleges nem megfelelősség esetén az igazunkat bebizonyítani. Rengeteg hiba forrása az is, ha a fólia felület még a gyárban nem megfelelőképpen lett lekezelve, ebben az esetben nem fog tökéletesen rátapadni a festék, mint a kaparós sorsjegyet, körömmel le fogjuk tudni kaparni a festéket!

A grafikus munkája nagymértékben befolyásolni fogja termékünk eladhatóságát, ezért erre a feladatra, ha tehetjük, profit válasszunk, ez megint nagyon fontos szempont. A profi grafikus rendelkezik olyan torzító szoftverrel, amely a grafikánkat a leendő termékünk alakjára fogja konvertálni, így a grafikai elemek felveszik a termék alakjának sajátosságait.

Miután kész a grafika, ellenőrizzük, hogy a fólia tömlővé hajtása során a két élszalagra milyen grafikai elemek kerültek. A két hajlítási vonal módosítható a fólia ragasztása során. Ezt sokan nem tudják, ezért nem is foglalkoznak vele, csak akkor, amikor már kész a kinyomtatott, ragasztott fólia és azt látják, hogy a front grafikán keresztül megy a hajlítás és csúnya lett a termékük.

A grafikus munkáját a nyomda viszi fel a leendő sleeve fóliánkra. Nagyon fontos, hogy kihez visszük nyomtatni a termékünket, mert a különböző nyomdák, különböző technológiával dolgoznak.

Három alap nyomtatási forma terjedt el: offset, flexo, mélynomtatás. Az offset technológia ritkán alkalmazott, így ezzel nem is foglalkoznék. A flexo azonban sokkal elterjedtebb, egyik ágazata az UV flexo, amelyet rengeteg nyomda alkalmaz. Ezt a szaga alapján tudjuk megkülönböztetni a sima flexo nyomtatástól, illatát tekintve füstös hatást kelt. A legutolsó és minőség tekintetében legprofesszionálisabb nyomtatási forma a mélynyomtatás. Itt fém hengerekkel viszik fel a festéket a termékekre, míg a flexo esetében úgynevezett kliséket alkalmaznak. Ahány színű a termék annyi klisé, mélynyomó henger szükséges. A mélynyomtatás rácssűrűsége kisebb, azaz emberi szemmel nézve sokkal szebb, tökéletesebb, mint bármely nyomtatási forma. A mélynyomó hengerek azonban drágák, ezeket lézergravírozással készítik el, ezáltal leginkább olyan termék esetében javasolnám ezt a nyomtatási formát, ahol nagy darabszámokról van szó és a termék ára lehetővé teszi ezt a technológiát.

Lehetőleg olyan nyomdát válasszunk, ahol a nyomtatás után megragasszák és adott esetben fel is darabolják a fóliát. Ez egy fontos választási szempont, ugyanis rengetegen ott kerülnek problémába, hogy a szépen kinyomtatott fóliáját csúnyán vagy nem megfelelő minőségben ragasszák, darabolják, és ilyenkor egymásra mutogatnak a cégek, miközben rohan az idő és már rég piacon kellene lenni a terméknek.

A fólia nyomtatási ügyintézése során kezdjük el szervezni, hogy termékünket hova fogjuk elvinni, csomagoltatni. Két fajta fóliafelhelyezési eljárás terjedt el, az egyik a gőzös a másik pedig az elektromos hő alagúttal történő csomagolás. A gőzös felrakás szebb, de élelmiszeripari, nyitott termékek esetében kockázatos ezt a csomagolási formát választani. Mindkét csomagolási forma esetében a sleeve fólia kézi és gépi felrakással helyezhető fel a termékre. Kézi módszerrel a kisebb, gépivel a nagyobb darabszámú termékeket csomagolják. Nagyobb darabszám alatt a havi 100.000 db-os volument értem. Fontos, hogy a csomagoló cég rugalmas legyen, rendelkezzen fűtött raktárterülettel, őrzéssel csomagolási minőség esetében is a legkiemelkedőbb legyen. Sok konkurens partner hozzá nem értését a nyomdán, fóliabeszállítón akarja leverni, holott többször saját maga nem képes arra, hogy állandó, stabil minőségű terméket tegyen le a megrendelője elé. A csomagoló cég kiválasztása esetén kérjünk referenciamunkákat, itt jól látható lesz, hogy milyen minőséget tud nyújtani leendő partnerünk. Nézzünk szét a csomagolóüzembe is, elvégre termékünket itt fogják elkészíteni, az itt tapasztalható tisztaság, sokat elárulhat partnerünkről. Rengeteg üzemben irgalmatlan körülmények uralkodnak, senki sem kívánja, hogy termékét olyan helyen öltöztessék fel, ahol nincsenek meg a megfelelő higiéniás körülmények.

A felsorolt technológiai lépcsők mind egymásra épülnek, személyes tapasztalatom, hogy kevés olyan jó szakember van, aki az összes felsorolt területen jártas és megrendelőjének minden esetben professzionális tájékoztatást tud nyújtani. Cégünk ezért van még a piacon! Magyarországon én voltam az, aki hazánkban csomagolt és tervezett terméket elsőként tehetett le megrendelője asztalára, ezért nyíltan merem vállalni, hogy nálunk a maximális minőséget kapja terméke.

Ha bármilyen sleeve terméktervezési kérdése lenne, keressen, legjobb tudásom szerint fogok segíteni Önnek abban, hogy terméke az egyik legszebb legyen a boltok polcain, hiszen egy elégedett vevőnél nem létezik jobb reklám.